Још увек смо у „каменом добу“, нарочито кад се ради о приватности и безбедности на интернету. А Американци су се већ опекли на тим пољима, и дебело размислили о свему.
Како бисмо могли да се учимо на туђим грешкама, уместо на својим, мислим да је корисно прочитати поменути текст.
- Facebook није Twitter – дакле, не објављујте статусе сваких 5 минута, јер то може да буде врло иритантно за ваше пријатеље.
- Немојте користити програмчиће који објављују коју музику слушате као статус на Facebook-у. Разлози исти као и под бројем 1)
- Не користите ALL CAPS. речено је милион пута до сад, али ево још једном: велика слова на интернету значе ВИКАЊЕ. Не подижите глас, нарочито у друштву непознатих. Уствари, немојте никад.
- Не постујте слику сваког оброка који поједете. Хм… ово би требало рећи друштву на Instagamu
- Не претерујте у објављивању линкова са Youtube-a. Већина људи их неће кликнути, нарочито ако сваки час објављујете нови линк. Ако већ постујете неки линк, поставите и објашњење зашто га објављујете, како бисте заинтересовали пријатеље да кликну и погледају. Линк без објашњења – чиста некултура и непоштовање мојег ја! Објашњења као што је „Морате погледати“, „Must see“ и слично се не признају као објашњења!
- Поштујте правопис и граматику када пишете статусе! И ово је милион пута речено, али, није сувишно рећи још једном. Притом, на многим пословима ће вам тражити добре комуникацијске способности, а њих нећете показати ако пишете неписмене објаве по друштвеним мрежама.
- Не објављујте туђе тајне на Facebook-у
- Не објављујте јавно своје девојачко презиме! MSN као разлог за овај савет наводи то да многи сајтови још увек користе овај податак када треба да вас идентификују. Ја ћу још додати – они који вас познају, знају да сте променили презиме и лако ће вас пронаћи. Они који вас (више) не познају – зашто бисте им олакшали да вас пронађу?
- Не причајте о политици. У Србији, ово је мало теже. Али било би лепо. Фацебоок је друштвена мрежа забавног карактера, не будите онај који квари забаву!
- Немојте делити јавно интимну преписку са својим партнером… Средњошколке, да ли сте чуле?!
- Не дозволите да будете ухваћени у лажи. Пример: рекли сте познанику да нећете отићи на неки догађај, како бисте га избегли. Следећег дана, три пријатеља вас тагују на сликама са тог догађаја. УПС! Ухваћени сте.
- Из сличних разлога, никада немојте таговати неког на слици, без његове дозволе, јер га можете нехотице довести у неприлику.
- Не објављујте слике кредитних картица и других поверљивих информација! Немојте бити лака мета за лопове.
- Не објављујте јавно свој број телефона. Све што објавите јавно на друштвеној мрежи, Google индексира и видљиво је свима. Да ли хоћете да цео свет зна ваш телефон?
- Не објављујте слике своје деце са јасно видљивим/препознатљивим локацијама где се тренутно налазе. Не објављујте јавно податке попут „моје дете иде у школу у тој и тој улици“ и слично.
- Не објављујте јавно да сте добили отказ. (може се негативно одразити на проналажење будућег посла)
- Не објављујте предугачке постове на Facebook-у. То му није намена. Ако не можете да ћутите, отворите блог и удрите по њему.
- Не синронизујте Facebook са игрицама. Освојили сте 800 поена у Farmville-у? Стварно? Кога је брига! Ово је један од најчешћих разлога да вас пријатељи блокирају.
- Не објављујте фотографије које приказују ваше лоше манире или екстремно понашање. Слике на којима се опијате, шетате полуголи или „дивљате“ на журци – неће вам никако помоћи ако их сутра види ваш садашњи или будући послодавац.
- Не објављујте слике куће/стана у ком живите. Нарочито ако је на њима видљив кућни број или друга карактеристика по којој бисте лако били лоцирани.
- Не објављујте јавно ако сте освојили или наследили велики новац!
- Не чувајте ризичне/компромитујуће фотографије онлајн. Чак и ако су приватне, размислите шта би се десило ако неко дође у посед ваше лозинке или будете преварени неком фишинг методом. Не ризикујте беспотребно!
- Немојте отварати лажне Facebook профиле да бисте малтретирали друге.
- Никад не признајте на друшвеној мрежи да сте учествовали у било каквој илегалној активности.
- Не постављајте непотпуне статусе који захтевају саосећање и дискусију. Пример „Живот је понекад тако тежак“
- Потрудите се да „не мрачите“ у својим статусима. Можда се имали лош дан, али ако испсујете цео свет и напишете да мрзите све људе, какву ће то слику дати о вама? Да ли ћете се покајати када вас прође бес што сте јавно показали своје негативне емоције?
- Не оговарајте своје или професоре своје деце на Facebook-у – gотово је сигурно да ће све што напишете о њима некако доћи до њих!
- Не причајте о сексу. Ваша интимност треба да остане само ваша. Одмах замислите да ваш профил чита ваша мама/професор/послодавац и размислите поново о томе шта пишете!
- Не причајте на Facebook-у оно што не бисте испричали Судији, кривичном или прекршајном. У савременом свету, дигитални медиј се све чешће користи као доказ за утврђивање истинитости и следа догађаја у правним процесима.
- Не спамујте непознате! У преводу – не шаљите захтеве за пријатељство без обајшњења ко сте и зашто желите да будете пријатељи са особом којој шаљете захтев.
- Не објављујте јавно где се тренутно налазите – никада није добра идеја да сви знају где сте тренутно, или где нисте!
- Не објављујте смрт неке особе на друштвеној мрежи! То није адекватан начин да неко сазна за трагичан догађај.
-
Не шаљите масовне позивнице свим пријатељима одједном! Вама је можда лако да одете на HAPPY HOUR у Лондону, јер тамо живите. Мени у Београду може само бити иритатно да стално добијам позиве од вас за догађаје којима реално не могу да присуствујем.
- Не објављујте више од 10 слика своје бебе дневно! По мом мишљењу, и тих 10 је превише.
- Не приказујте свој број телефона, адресу или е-маил. Не олакшавајте злонамерницима и спамерима!
- Не користите хаш-тагове („#“). Баш је cool што сте нa tviteru, али, мени ваш начин писања може бити иритантан, а можете и деловати као спамер.
- Никад не објављујте слике туђе деце без дозволе њихових родитеља!
- Не објављујте статусе попут „Досадно ми је“, „Спава ми се“ и слично. То изгледа као да вичете „И ја постојим!“, „Гледајте у мене!“
- Не свађајте се на интернету. Ако не можете нешто да кажете на пристојан начин, боље је да уопште не кажете.
- Не користите слике за Facebook профил које не желите да неко види. Google их индексира, дакле, јавне су, и појављују се кад неко гугла ваше име!
- Не рекламирајте свој бизнис преко свог личног профила! Тако можете лако изгубити пријатеље. Отворите Facebook fan страну за ту намену.
- Не објављујте уцењивачке статусе. Пример: „99% вас ово неће да подели“
- Не мењајте стално статус своје везе на Facebook-у. Размислите три пута пре него што то урадите, или можете да оставите погрешан утисак.
- Не прекидајте стварно пријатељство због свађе преко Facebook-a. Савет: угасите Facebookи нађите се са пријатељем уживо да изгладите спор.
- Не одговарајте на клевете. Особа која износи лажи о вама, вероватно ће бити прозрета од ваших пријатеља. Ако се правдате, само ћете изгледати криви!
- Нa Facebook biznis страни, дозволите да други објављују статусе. Дозволите фановима да учествују у креирању садржаја ваше стране, сигурно ће вам се исплатити.
- Не користите Facebook за комуникацију са блиским пријатељима ако треба да објавите неки важан догађај у свом животу. Не желите да пријатељ кога виђате сваки дан на исти начин сазна да сте се удали, као и неко кога нисте видели 3 године.
- Пажљиво подесите опције приватности на Facebook-у – нема потребе да сви знају да ли сте атеиста или верник, којој странци припадате и слично.
- Не објављујте у статусима текстове песама, иако мислите да се осећате баш као у песми.
- Ако сте сведок неког немилог догађаја путем Facebook-a (злостављање, мобинг итд.), не устручавајте се да то пријавите надлежним органима.
преузето са http://www.ancom.co.rs