Можда ово упозорење неће доспети до оних којима је намењено, али уколико сте родитељ ево још једног аргумента који можете навести свом детету док му објашњавате због чега “то и други раде” није довољно добар разлог за објављивање неприличних фотографија и видео снимака који би се могли описати као сексуално експилицитни.
Деца у тинејџерском узрасту објављују на интернету на хиљаде сексуално експлицитних или сугестивних фотографија на којима су они сами и/или њихови вршњаци. Оно чега они нису свесни је да оног тренутка када објаве такву фотографију или видео снимак, тај садржај није више под њховом контролом.
Истраживање фондације Internet Watch је открило да је 88% тинејџерских сексуално експлицитних или сугестивних фотографија и видео снимака који су објављени на интернету, најчешће на сајтовима друштвених мрежа, украдено са оригиналних локација и потом објављено на другим, најчешће порнографским веб сајтовима.
Истраживање је открило да тинејџери објављују много оваквих сексуално експлицитних фотографија и видео записа. Током 4 недеље колико је трајало истраживање анализирано је 12.224 фотографија и видео снимака које су поставили тинејџери на различитим веб сајтовима, најчешће на сајтовима друштвених мрежа. Већина тих слика и видео снимака, њих 10.776 (88%), касније је пронађена на такозваним паразитским веб сајтовима који постоје само са једном сврхом – због приказивања сексуално експлицитних фотографија и видео снимака младих људи.
Internet Watch фондација упозорила је тинејџере о опасностима такозваног “sexting-а” – слања сескуално експлицитних СМС-ова и емаилова као и фотографисања и снимања. Млади људи морају бити свесни чињенице да једном када се фотографија објави на интернету, она више није под њиховом контролом, кажу у Internet Watch фондацији.
Истраживање је открило узнемирујуће податке о броју фотографија и видео записа које тинејџери објављују на интернету и на којима позирају или врше сексуално експлицитне радње. Поред тога, оно је указало и на проблем контроле таквог садржаја који, када се једном нађе на паразитском веб сајту више не може никада у потпуности бити уклоњен са интернета.
Организација наводи примере деце чији су животи уништени захваљујући оваквој неопрезности. Једна млада жена фотографисала се на овакав начин када је имала 15 година, па иако она сама није објављивала те слике оне су сада доступне на интернету. Било је и примера да се такве фотографије нађу на интернету након крађе телефона а једна од жртава властите непромишљености признала је да је покушала да се убије јер су се ствари отргле контроли па су јој фотографије донеле лошу репутацију у школи због чега је она на крају постала жртва злостављања од стране својих вршњака. Познат је и случај Аманде Тод која је након вишегодишњег малтретирања и уцењивања од стране непознатог мушкарца коме је преко интернета показала своје фотографије на којима је полунага, извршила самоубиство.
У Internet Watch фондацији нису изненађени трендом објављивања сексуално експлицитних фотографија и видео снимака тинејџера, колико бројем паразитских веб сајтова који краду овакав садржај. “Порука је јасна,” кажу у фондацији. “Уколико објављујете овакав садржај, изгубићете контролу над тим.”