У периоду од 12.09.2017. до 17.09.2017. године организована је екскурзија ученика трећег и четвртог разреда на релацији Беч-Праг-Братислава-Будимпешта. Првог дана у послеподневним часовима стигли смо у Беч (који је осми пут заредом проглашен за најбољи град за живот на свету), где смо имали прилику да посетимо дворац Белведере, а затим смо се упутили ка центру града и имали слободно време за шетњу по главној улици. Током шетње смо разгледали град (Ринг, Хофбург палата, Ратхаус, Карлов трг, Бечка опера…). Након обиласка имали смо вечеру у центру, а затим смо се кренули ка хотелу, где смо преноћили и одморили се од пута.
Наредног дана, мање више одморни, наставили смо обилазак града.
На лепом плавом Дунаву лежи главни град Аустрије – Беч, још једна златна европска престоница и омиљена дестинација љубитеља европске баштине, уметности, богато декорисаних палата и паркова, историје, префињености и лепих манира. Беч је град који осваја својом раскоши, на првом месту. У то смо се и уверили посетом Шенбруна, дворца који представља један од најважнијих културних споменика. Обишли смо одаје дворца и уживали у разгледању дворских вртова.
Након тога смо се упутили ка улици Мариахилферстрасе, где смо имали слободно време, које смо искористили на најбољи начи: тако што смо ручали, ,,шопинговали“ и шетали, уживајући у раскоши коју нам је пружила ова престоница. Следећи дан је био предвиђен за обилазак Прага, тако да смо ујутру рано устали и кренули ка овој престоници.
Праг – ,,Златни град” и ,,град стотину торњева”, место у којем ћете се врло брзо изгубити међу живописним уличицама и осетити његов готички дух. Заиста, Праг је бајковит град! Све те цркве, мостови и куле као да су истргнути из прошлости и залепљени у данашње време, само за нас.
По доласку у Праг, отишли смо у разгледање града у пратњи стручног водича, где смо посетили Храдчани, обишли прашки дворац, монументалне грађевине из 10. века, катедралу Св. Вида и капелу Св. Вацлава, стару Краљевску палату, а затим смо шетали Малом Страном до Карловог моста. Прешли смо реку Влтаву преко Карловог моста, са Старом кулом, и присуствовали једном лепом догађају, а то је просидба, где смо сви аплаудирали. Када смо прешли мост, ушли смо у старо место где се налази Стари трг, најважније место окупљања туриста. Тргом доминира Астрономски сат, познат као Прашки Орлој, који се налази на катедрали Лунд. Настао је 1410. године, а показује излазак Сунца и Месеца, дане, године, месеце и поједине планете. Ово је једна од највећих атракција у Прагу, па се на тргу стално окупља велики број туриста, који чекају да виде излазак 12 апостола. У Прагу смо имали слободно време у вечерњим сатима, које смо искористили испробавши пиво, јер је Праг престоница пива и пун је познатих пивница.
Следећи дан је био предвиђен за обилазак Карлових Вари, али пре него што смо тамо отишли крстарили смо Влтавом и разгледали невероватне пределе. На путу ка Карловим Варима свратили смо у познату пивницу ,,Крушовице”, а затим наставили ка својој одредници.
Карлове Вари – град који је настао у првој половини 14. века. Назван је по Карлу Четвртом, који га је и основао. Легенда каже да је краљ пошао у лов на јелене и на том месту ранио једнога који је успео да побегне. Стигли су га пси, пошто се заглавио у блату, а кад су га ловци извукли – ране није било. Онда је краљ, опет по легенди, намазао руке блатом јер је имао проблема са костобољом и бол је нестао! Тада је наредио да се ту подигне насеље где ће људи долазити да се лече.
По доласку у једној од најстаријих и најлепших бања у Европи, заједно са водичима, имали смо целодневни излет, где смо посетили термалне изворе и руску цркву. Након тога смо имали слободно време за куповину сувенира као што су обланде са разним укусима и познати слаткиш трдло, који се свима јако допао. Затим смо кренули ка Прагу и стигли у хотел, где смо вечерали и преноћили. Наредног дана смо доручковали, спаковали се и своје путовање наставили ка Братислави.
Братислава – град који се налази прилично близу популарних европских престоница: до Будимпеште вам треба два и по сата, до Прага четири, а до Беча свега један сат вожње. Велелепне катедрале, романтична калдрмисана шеталишта, модерни кафићи и необични музеји у Братислави на тренутак ће учинити да се осећате као да сте у Бечу.
По доласку у Братиславу имали смо веома мало слободног времна, довољно само да ручамо и на путу до ресторана приметимо разне статуе. Братислава је последњих деценија позната по необично духовитим статуама, од којих се већина налази у Старом граду. Међу најпознатије спадају Чумил (радник који извирује из канализационог шахта), Сцхонер Наци (израђен по лику Игњаца Ламара, локалне иконе, бескућника који је средином прошлог века у фином оделу поздрављао пролазнике у Старом граду, за шта су му заузврат ресторани давали храну и нешто новца и који је остао упамћен као персонификација братиславског гостољубља). Након посете Братислави уследио је пут ка Будимпешти, смештај у хотелу, вечера, а затим вечерње крстарење Дунавом и разгледање града са реке.
Будимпешта, град широких булевара и уских попречних улица, некада је била део Аустроугарског царства. То је град који је створен за пешачење, тако да је најбоље кренути из центра, а затим прошетати грандиозним булеварима и дивити се архитектури. Главни је град Мађарске и један од најлепших европских градова. Има око 2 милиона становника, а почетком 20.века је важио и за ,,Париз истока”. Свој шарм је задржала до данас.
Следеће одредиште након вечере било је крстарење. ,,Краљица Дунава”, има многа обележја, а прво што ће вам запасти за око, када ступите у град, свакако су многобројни мостови преко Дунава. Има их девет и као неми споменици времена стрпљиво повезују две стране града. Сваки од њих има своју причу.
Овога пута, време нас није послужило најбоље, јер је севало и падала је киша, али то нас није спречило да кренемо на једно од најлепших ноћних крстарења. Полако смо се укрцали на брод, у којем нас је чекао водич, и уз шампањац и музику опустили смо се и уживали у предивном погледу на Будим и Пешту. Током крстарења видели смо најстарији, али и најлепши мост, а то је Ланчани мост. За њега су везане многе легенде и анегдоте. Најпознатији је по својим киповима лавова. Градњу моста је наредио гроф Иштван Шехени, који је одлучио да изгради стални прелаз након што је морао чекати седмицама да прође бура како би посетио болесног оца.
Једна од прича која је важна за овај мост је следећа: Иштван Шехени је наводно пре отварања моста изјавио да ће се бацити у Дунав ако неко нађе грешку на мосту. Неки кажу да је један дечак скакутао око статуа лавова и рекао како они немају језик. Иштван је наредио да му донесу мердевине, попео се и видео да лавови стварно немају језик. Након тога се бацио у Дунав.
Последњи дан требало је провести у обилажењу и разгледању центра Будимпеште и старог Будима. Међутим због обилних киша, успели смо да обиђемо само Рибарски бастион и Матијевску катедралу. Рибарски бастион је изграђен 1905. године на зидинама средњовековне тврђаве у нео-романском стилу. Градски рибари су били задужени за одбрану ове стране брда. Украшен је светлуцаво белим манастиром и степеницама које повезују седам кула, које симболишу мађарска племена која су населила карпатски басен у 9. веку.
Матијас црква је подигнута у част краља Матијаса, заштитника учења, и стара је око седам векова. Кров јој је у разним бојама, а изграђена је у готском стилу. Данас се у цркви одржавају концерти са оргуљама, рециталима и хоровима због сјајне акустике.
Након уживања у Рибарском бастиону уследио је договор ученика да се крене кући раније него што је то предвиђено због временских услова. У поподневним часовима, спаковали смо лепе тренутке и успомене и запутили се својим кућама.
Аутори: Нина Урошевић и Ламија Шадић