Користе анонимност коју им пружа интернет и свакојаке тактике да преваре своје жртве. Врло су стрпљиви и често спремни да комуницирају са својим жртвама данима, недељама, месецима па и годинама да би дошли до циља. А циљ је натерати младу особу на сусрет. Они су велика претња безбедности деце на интернету. Они су нова врста предатора.
Прича Аманде Тод обишла је цео свет. Петнаестогодишња Канађанка упала је у замку једног од њих који јој је уништио живот и на крају довео до самоубиства.
Аманда је само две године раније била девојчица као и све њене вршњакиње. У то време набавила је веб камеру како би се дружила са пријатељима и упознала нове људе. Тада је направила кобну грешку – сликала се у топлесу. Годину дана касније преко Фацебоок-а јавио јој се човек који је некако дошао у посед њене фотографије у топлесу. Пошто Аманда није желела да има ништа са њим, он јој је запретио да ће послати фотографију свима. Знао је све о њој, њену адресу, у коју школу иде, ко су јој рођаци и пријатељи. И испунио је претњу. Амандину фотографију проследио је свима, а на Фацебоок-у је регистровао профил и за профилну слику ставио фотографију на којој је Аманда обнажена. Уследило је вршњачко злостављање, промена школе, депресија, дроге, алкохол, а све се на крају окончало самоуниством несрећне девојчице.
Интернет нам је пружио раније незамисливе могућности. Живимо златно доба информисања, када је већем делу човечанства омогућен слободан приступ информацијама. Међутим, технологије су осим бенефита донеле и нове опасности. Посебна опасност је комбинција три фактора: наивни тинејџери + предатори и педофили + интернет.
Многа кривична дела почињена на интернету укључују сајбер злостављање а млади људи су посебно рањиви део популације јер се њихово поверење, због наивности и неискуства, често лако може задобити. Оно што може започети на друштвеним мрежама, врло често прелази границе онлине света и преноси се у реалан живот где се понекад наставља уценама, дечијом порнографијом и психичким злостављањем деце. То није нови облик криминала, само је анонимност коју пружа интернет донела бројне могућности злостављачима и криминалцима.
Све више деце користи интернет и друштвене мреже. На жалост, родитељи који су често неупућени у технологије, остају по страни, што је веома опасно. Многи родитељи не познају ризике који су повезани са интернетом и пре ће поверовати да њихова деца проверавају на интернету домаће задатке него да излажу себе опасности.
Један од великих проблема за тинејџере је такозвани „сеxтинг“ који подразумева слање сексуално експлицитних порука и фотографија, путем мобилних телефона или друштвених мрежа, показује истраживање Педијатријског журнала. Деца и тинејџери нису свесни потенцијалних последица које могу имати овакве фотографије, и емотивно и законски, за њих и њихове породице. Сеxтинг може водити сајбер злостављану или уцени јер неприличан садржај може доспети у руке сајбер предатора.
Кључна реч је комуникација. Ако сте родитељ, покушајте да одговорите на следећа три питања:
·Да ли ваша деца проводе сувише времена на интернету нарочито у ноћним сатима?
·Да ли примају телефонске позиве од људи које не познајете?
·Да ли ваша деца брзо искључују монитор када уђете у њихову собу?
Одговори на ова питања могу вам помоћи да препознате да ли је ваше дете у некаквој опасности која је повезана са боравком на интернету.
Важно је разговарати са децом.Будите упућени у њихове активности на интернету као и у то колико времена проводе на интернету и друштвеним мрежама. Разговарајте са њима отворено о опасностима које вребају на интернету.
Едукација деце о коришћењу технологија може им бити од помоћи да препознају ситуације које за њих могу бити опасне, без обзира да ли су на интернету, код куће, са пријатељима или у школи.