Често несвесни чињенице ко све може да види оно што о себи објављују, људи понекад поделе превише, а то није баш тако безопасно као што може да вам се учини.
Препорука о заштити личних података у време када се приватност продаје у бесцење чини се сувишна, али ипак није наодмет да се понови неколико сегмената приватности које вреди сачувати од јавности:
1. Кућна и пословна адреса
Чини се очигледно да нећете то објављивати, али ако сте љубитељ ‘чекинирања’, било на Фејсбуку или геотагирањем на Инстаграму, довољан је један превише знатижељан чудак који ће лако збројити два и два и кроз учесталост локација сузити подручје на ком вас може наћи.
2. Одређене слике деце
Са сликама деце никад нема довољно опреза. Раздрагани родитељи, поготово новопечени без превише размишљања мењају своје профилне слике дечјима, па су ту прва купања, трчкарања по игралиштима и одласци у школе које се лако могу идентификовати, стога водите рачуна о видљивости објава и количини информација коју пружате. Никад не објављујте фотографије туђе деце без питања, а не заборавите када дође време за допуштење питати и сопствено дете.
3. Детаљи годишњих одмора
Путовања су идеална прилика за многе да се похвале својим заслуженим одмором и занимљивим локацијама, али треба имати на уму да се тиме шаље позивница и потенцијалним провалницима. Никад не откривајте потпун план и суздржавајте се од објављивања с лица места, радије причекајте с тим албумом после повратка кући или ако баш морате, сузите круг пријатеља с којима ћете поделити ове информације.
4. Назнаке лозинки
Сигурносна питања чест су протокол приликом ресетовања заборављене лозинке, а још чешћи су једноставни одговори који воде до њих; град у ком сте одрасли, име омиљеног љубимца, првог дечка, где сте се венчали и сличне информације за које није нужно да их делите са ширим кругом пријатеља.
5. Експлицитне фотографије
Више него једном се догодило да се особа покаје због снимање експлицитних фотографија, иако је веровала другој страни, технологији или једноставно да се ‘то догађа другима’. Не морамо ни да наглашавамо да не желите никакве голишаве, секси фотке на својим јавним профилима, поготово ако вам то није професија јер чак и ако сте слободоумни, можда ваш будући послодавац није.
6. Финансијски подаци
Људи чешће фотографишу своје кредитне картице него што то можете и да замислите, па ако не бисте на улици странцу дали свој Мастер да направи ‘ђир’, онда се суздржите и од уметничких фотографија трансакција, али и откривања својих прихода из банке у разговорима јер уз мало комбинаторике хакери лако дођу до жељених бројева.
(24sata.hr)